Detail události

Dlouhé zimní večery

Začátek: 02. prosinec 2018 09:00 , konec: 23. prosinec 2018 15:30

Dlouhé zimní večery je název i téma letošní adventní výstavy městského muzea. Zimní čas nastal a s ním i doba nejkratšího denního světla v roce. Na polích i zahradách ustaly zemědělské práce, většího prostoru se tak dostává pracím domácím, ale také odpočinku a zábavě. Za celé uplynulé století tomu nebylo jinak.


V chalupách při světle svíček či petrolejových lamp, v teple praskajících kachlových kamen ženy draly peří, předly na kolovrátku, vyšívaly kroje, vyráběly nitěné knoflíky. Přičemž se vyprávěly pověsti, životní příběhy, zpívaly se lidové písně. Hospodáři opravovali nářadí, vyráběla se březová košťata, pletly se košíky, ze dřeva vyřezávaly loutky. Mnohdy se do těchto činností zapojovaly i děti. Nechybí však ani ukázky typické pro období mezi 50. - 90. lety 20. století, jako je pletení, háčkování, drhání či šití. Seznamte se nebo si přímo vyzkoušejte některou z těchto činností dlouhých zimních večerů, a to každý den od 3. do 23. prosince mezi 9. a 15.30 hod. Výstava je doplněna o ukázky historických vánočních a novoročních přání, pozvánek na plesy, plakátů či fotografií našeho města se zimní tématikou. Začíst se můžete do vybraných zápisů z kroniky města o průběhu zim v uplynulých sto letech, nechybí ani lidové zvyky. S výstavou současně probíhá v dopoledních hodinách program pro první stupeň základních škol.


Kde

Muzeum města
V Lipách - zámek 148
Mnichovo Hradiště
mapa

O projektu Liberec24

Liberec24 je kalendář kulturních akcí v Libereckém kraji. Máte-li dotaz nebo užitečnou informaci, obraťte se na nás.

 Jsme na Facebooku

Přidat akci

Dozvěděli jste se o nějaké zajímavé akci v Libereckém kraji, nebo ji dokonce pořádáte? Přidejte ji na náš portál a získejte tak víc návštěvníků.

Zasílání akcí na email

Váš e-mail nebude předán třetím stranám a nebude využíván k zasílaní nevyžádanych reklamních zpráv.

Zpracovávám...