Detail události

Fenomén Merkur

Začátek: 21. duben 2018 , konec: 21. červen 2018

Interaktivní výstava sbírky Jiřího Mládka v rámci Léta na zámku 2018. Historie stavebnice, stovky modelů ze sbírky patřící k největším na světě, herna a dílna s možností postavit si vlastní model. Zámecká minigalerie. Vstupné 20 Kč.


Mezi nejoblíbenější hračky, zejména u kluků, vždy patřily a dosud patří stavebnice. Zvláště pak takové, které mohou napodobovat nejrůznější stroje, vozidla a konstrukce, a hlavně takové, ze kterých se dají postavit funkční modely, které se hýbou, se kterými se dá dál hrát a popouštět uzdu fantazie. Dlouhá desetiletí mezi ně patřily kovové stavebnice. Jedna z nich se pro české děti v minulosti stala legendou. Nebylo snad domácnosti, kde by nebyla součástí dětského pokoje. Vyrostly na ní celé generace pozdějších techniků, konstruktérů, přinášela radost do každé rodiny. Když se vysloví její jméno, jihnou oči mnohých dnešních třicátníků i mnohem starších pánů i dam. Její název vyvolá úsměvnou vzpomínku na radost, kdy pod vánočním stromečkem rozbalili tu velkou krabici plnou koleček, pásků, matiček a šroubků, úhledně srovnaných do nesčetných přihrádek. Když na ní přijde řeč, začnou se ti důstojní dospělí chlubit, jak sestrojili výtah, traktor, jeřáb, lokomotivu a na chvilku se vrátí zpátky do svého mládí. V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí již více jak 80 let. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik. V současné době jí vyrábí firma Merkurtoys. Byla a je tu stále s námi. Pro nás i pro naše děti a vnuky. Stačí otevřít krabici, vzít z krabičky šroubek a spojit první dva dílky. To vše díky sběrateli Jiřímu Mládkovi, jehož sbírku hraček Merkur, na výstavě v Lomnici nad Popelkou můžete obdivovat. Otevírací doba (mimo státní svátky a prázdniny): 21.4. 10 – 16 hodin, Út a St 10 – 13 hodin, Čt a Pá 13 – 16 hodin, So 10 – 16 hodin, jindy na objednání.


Kde

Zámek
Lomnice nad Popelkou

O projektu Liberec24

Liberec24 je kalendář kulturních akcí v Libereckém kraji. Máte-li dotaz nebo užitečnou informaci, obraťte se na nás.

 Jsme na Facebooku

Přidat akci

Dozvěděli jste se o nějaké zajímavé akci v Libereckém kraji, nebo ji dokonce pořádáte? Přidejte ji na náš portál a získejte tak víc návštěvníků.

Zasílání akcí na email

Váš e-mail nebude předán třetím stranám a nebude využíván k zasílaní nevyžádanych reklamních zpráv.

Zpracovávám...