Detail události

Jiří Urban - šperky a obrazy

Začátek: 23. listopad 2018 , konec: 17. únor 2019

Od 23. listopadu až do 17. února 2019 mohou návštěvníci zhlédnout výstavu věnovanou dílu zlatníka, šperkaře, klenotníka, malíře a designéra Jiřího Urbana.


Narodil se v roce 1954 v Jilemnici a první léta prožil v krkonošské Tříči, v domku svých prarodičů. Poté se s rodiči přestěhoval do Semil a ve třinácti letech do nedalekého Spálova, který se stal jeho domovem až do roku 1976. Od té doby žije v Turnově. Svůj výtvarný talent rozvíjel od dětství, v semilské LŠU u malíře Vladimíra Komárka. V létech 1969–1973 se vyučil zlatníkem v turnovském družstvu umělecké výroby GRANÁT, v roce 1978 ukončil středoškolské vzdělání a v roce 1986 získal u prof. Soukupa v Praze titul Mistr uměleckých řemesel. Brzy po vyučení byl v rámci družstva Granát umístěn do vývojového oddělení, které na sklonku 80. let vedl. V roce 1990 založil se společníky firmu Routa Soliter Granát s. r. o., v roce 2010 založil GALERII-U v Turnově. Zásadní zlom v jeho profesním životě nastal po získání zakázky na zhotovení kopie císařské Koruny Svaté říše římské. Byla to výzva, která přichází jednou za život a jeden z důvodů k rozhodnutí opustit firmu, kterou spoluzakládal. Úspěšné zvládnutí tohoto úkolu a jeho medializace přinesly další zakázky podobného rozměru. Vedle zlatničiny se Jiří Urban zabývá malbou, ta je pro něho skrytou srdeční záležitostí odjakživa. Přesto že jeho tvorba malířská může být v očích veřejnosti považována spíš za záležitost okrajovější, relaxační, je ve skutečnosti pro jeho vnímání světa důležitější než ostatní disciplíny, v nichž se proslavil. Jiří Urban je vášnivým cestovatelem. Umění Inků obdivoval v Peru, umění východních kultur v Číně a v Mongolsku, mnoho cest uskutečnil v rámci sympózií a mezinárodních setkání. A tak se v jeho díle setkávají vlivy domácí s těmi přivezenými z cest. A právě šperk a zejména malba poskytují vnímavému umělci ideální prostor pro jejich uplatnění.


Kde

Muzeum a galerie firmy Detesk
náměstí 3. května 20
Železný Brod
mapa

O projektu Liberec24

Liberec24 je kalendář kulturních akcí v Libereckém kraji. Máte-li dotaz nebo užitečnou informaci, obraťte se na nás.

 Jsme na Facebooku

Přidat akci

Dozvěděli jste se o nějaké zajímavé akci v Libereckém kraji, nebo ji dokonce pořádáte? Přidejte ji na náš portál a získejte tak víc návštěvníků.

Zasílání akcí na email

Váš e-mail nebude předán třetím stranám a nebude využíván k zasílaní nevyžádanych reklamních zpráv.

Zpracovávám...