Detail události

Vánoční výstava betlémů

Začátek: 02. prosinec 2017 09:00 , konec: 14. leden 2018 12:00

Betlémy z různých období, od 19. stol. až po současnost, ale také různorodost jejich provedení i užitých materiálů. Betlémy sbírek mladoboleslavského muzea, Hornického muzea v Příbrami a Městského muzea v Železném Brodě.


Ke starým vánočním obyčejům, starším než je stavění a zdobení stromku, patří stavění jesliček se scénou narození Krista v Betlémě. Předobrazem domácích jesliček byly jesličkové skříně a oltářní reliéfy s výjevy Kristova narození, které věřící vídali v kostelích. V baroku byly podle nich zhotovovány figury v životní velikosti, které se pak staly základem kostelních jesliček. Po josefínských reformách v polovině 18. století se od stavění kostelních betlémů upouštělo a jesličky se ve zmenšeném provedení začaly objevovat v domácnostech. Ze stavění jesliček se postupem času stal lidový obyčej a k základní scéně Ježíšova narození, do níž patřily Jezulátko, Panna Marie, sv. Josef a mudrci z východu, přidala lidová tvořivost další postavy a výjevy z reálného života.


Kde

Muzeum Mladoboleslavska
Staroměstské nám. - Hrad 1
Mladá Boleslav
mapa

O projektu Liberec24

Liberec24 je kalendář kulturních akcí v Libereckém kraji. Máte-li dotaz nebo užitečnou informaci, obraťte se na nás.

 Jsme na Facebooku

Přidat akci

Dozvěděli jste se o nějaké zajímavé akci v Libereckém kraji, nebo ji dokonce pořádáte? Přidejte ji na náš portál a získejte tak víc návštěvníků.

Zasílání akcí na email

Váš e-mail nebude předán třetím stranám a nebude využíván k zasílaní nevyžádanych reklamních zpráv.

Zpracovávám...