Detail události

Zdeněk Lhotský a Richard Náhlovský

Začátek: 02. březen 2018 , konec: 01. duben 2018

Moderní umění v podání dvou absolventů SUPŠS z Železného Brodu - sochaře, malíře, ale především předního sklářského výtvarníka a technologa ovlivňující světový design Zdeňka Lhotského a malíře expresivní tvorby z Českého ráje Richarda Náhlovského.


Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 2. března 2018 od 16. 30 hodin v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese kurátorka výstavy historička umění Lenka Patková. Jako hudební doprovod vystoupí Tomáš Klazar a Michal Petira. Zdeněk Lhotský (1956) – světově proslulý sklář, umělec širokého záběru, jehož výtvarná činnost se soustředí na sklářský design, tavené skleněné plastiky, vitráže, kresby, grafiky, realizace do architektury. Po jednom roce na odborném sklářském učilišti ve Světlé nad Sázavou přestoupil na SUPŠS v Železném Brodě. Dále pokračoval ve studiu sklářského výtvarnictví u profesora Stanislava Libenského na VŠUP. V roce 1987 patřil mezi zakládající členy volného uměleckého sdružení Tvrdohlaví. Roku 1994 koupil chátrající sklářskou dílnu v Pelechově u Železného Brodu a proměnil ji na prosperující studio, kde jeho tým zpracovává různorodé projekty od světových výtvarníků. Volná tvorba Zdeňka Lhotského vyniká precizním zpracováním a přirozeností. Tvarosloví jeho skleněných artefaktů je čisté a srozumitelné, přestože k dekorování předmětů užívá dnes netypický ornament. Richard Náhlovský (1957) – akademický malíř, jehož hlavním inspiračním zdrojem se stal Český ráj. Studoval na SUPŠS v Železném Brodě a od roku 1981 na AVU v Praze v ateliéru profesora Františka Jiroudka. Náhlovského dílo můžeme rozdělit do dvou vzájemně se prostupujících skupin. První tvoří krajiny ovlivněné Českým rájem. Druhá linie tvorby se vydává směrem od realistického zobrazování světa k volné imaginaci. Přestože se malíř dostává až na hranici abstrakce, můžeme v jeho obrazech stále identifikovat reálné přírodní prvky. Výstava „Sklo Zdeňka Lhotského a malba Richarda Náhlovského“ bude otevřena od 2. března do 1. dubna 2018 v zámecké galerii jičínského muzea, denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.


Kde

Regionální muzeum a galerie - Muzeum hry
Valdštejnovo nám. 1
Jičín
mapa

O projektu Liberec24

Liberec24 je kalendář kulturních akcí v Libereckém kraji. Máte-li dotaz nebo užitečnou informaci, obraťte se na nás.

 Jsme na Facebooku

Přidat akci

Dozvěděli jste se o nějaké zajímavé akci v Libereckém kraji, nebo ji dokonce pořádáte? Přidejte ji na náš portál a získejte tak víc návštěvníků.

Zasílání akcí na email

Váš e-mail nebude předán třetím stranám a nebude využíván k zasílaní nevyžádanych reklamních zpráv.

Zpracovávám...